Generalforsamling & Årsdag 2022
Kom med til Global Compact Network Denmarks Generalforsamling og Årsdag 2022
Generalforsamling (kun for GCDK medlemmer)
Det er os en fornøjelse at kunne invitere alle repræsentanter fra GCDK medlemsvirksomheder og –organisationer til den årlige Generalforsamling. Udover at få overblik over foreningens aktiviteter, fremgang og økonomi, vil du også kunne følge med i valget til årets seks bestyrelsesposter (fire fra virksomheder, to fra organisationer). Er du registreret som stemmeberettiget for din virksomhed/organisation, får du mulighed for at stemme på de opstillede kandidater.
Den 2. marts 2022 har alle ”Contact points” fra GCDK medlemsvirksomheder og –organisationer modtaget en indkaldelse til Generalforsamlingen, hvor der står mere om opstilling af kandidater til bestyrelsen, fuldmagtserklæringer, frist for indsendelse af forslag mv. Skulle du alligevel have spørgsmål til dagen er du velkommen til at kontakte os på info@globalcompact.dk.
Årsdag (åbent for alle)
Det er samtidig en stor glæde at kunne invitere dig til vores Årsdag, hvor vi sammen med Børsen Bæredygtig vil sætte fokus på nogle af vores medlemsvirksomheders konkrete arbejde med bæredygtighed og samfundsansvar – med særlig fokus på, hvordan man bedst kan kommunikere sit engagement eksternt.
På dagen vil Redaktør fra Børsen Bæredygtig, Louise Vogdrup-Schmidt, moderere en paneldebat med tre af vores medlemsvirksomheder, Uhrenholt A/S, Mekoprint A/S og Son of a Tailor.
Dato:
28. april 2022
Tid:
Generalforsamling (kun for medlemmer)
12.30 – 15.00
Årsdag (åbent program)
15.15 – 16.15
Sted:
PensionDanmark, auditorium, Langelinie Allé 43, 2100 København Ø
Bemærk: Meget begrænset mulighed for parkering.
Tilmeldingsfrist:
Lukket
Sprog:
Dansk
Program
Generalforsamling
(kun for medlemmer)
12.30 – 15.00
- Valg af dirigent
- Formandens beretning
Bestyrelsesformand Rasmus Skov, Ørsted - Indslag fra GC Network Ukraine
- Forelæggelse af sidste års regnskab til godkendelse
Regnskabchef Jesper Toustrup, DI - Forelæggelse af Bestyrelsens forslag til budget til orientering
Regnskabchef Jesper Toustrup, DI - Forelæggelse af Bestyrelsens forslag til kontingent/bidrag til beslutning
- Forslag fra Bestyrelsen
- Indkomne forslag fra medlemmer
- Valg til Bestyrelsen
- Resultat fra afstemning: afsløring af de nye bestyrelsesmedlemmer
- Valg af revisor
- Eventuelt
Årsdag
(åbent program)
15.15 – 16.15
15.15 – 15.25 Velkommen
Sara Krüger Falk, Executive Director, Global Compact Network Denmark
Torben Möger Pedersen, Adm. direktør, PensionDanmark
15.25 – 16.10 Paneldebat: Kommunikation omkring bæredygtighed
Facilitator: Louise Vogdrup-Schmidt, Redaktør, Børsen Bæredygtig
- Jess Fleischer, CEO, Son of a Tailor
- Malene Kjær, Vice President of Global Marketing, Uhrenholt
- Anders Kold, CEO, Mekoprint
16.10 – 16.15 Opfølgning & tak for i dag
Sara Krüger Falk, Executive Director, Global Compact Network Denmark
Lene Westergaard
Head of Programmes
Human Rights, Diversity & Inclusion, Anti-Corruption
lene@globalcompact.dk
(+45) 81 77 77 00